poniedziałek, 4 sierpnia 2014

..rowerem do Leśnicy

Dzień 2: Krościenko nad Dunajcem - Szczawnica - Leśnica na Słowacji - Szczawnica - Krościenko nad Dunajcem - 22 km 

 Po zejściu z Durbaszki, szybkim obiedzie i krótkim odpoczynku wskoczyliśmy na rowery i znów pojechaliśmy na trakt pieszo rowerowy prowadzący do Czerwonego Klasztoru na Słowacji.

Minęliśmy potok Grajcarek..

Szczawnica, Pieniński Park Narodowy, Grajcarek

Jedną z atrakcji turystycznych Szczawnicy jest wyspa na Dunajcu. Jest to niewielki cypel na który można się dostać drewnianą kładką. Miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Są tam drewniane ławeczki i paw wykonany z kwiatów.  W okresie międzywojennym na cyplu stał pensjonat "Biały Domek". Niestety w lipcu 1934 r. ogromna 7m fala powodziowa zmyła go z wyspy.

Szczawnica, Pieniński Park Narodowy, spływ Dunajcem, cypel, wyspa

Jadąc dalej, przy drodze widnieje przykręcona do skał tabliczka z napisem "Państwowa Służba Hydrologiczna - POWÓDŹ w lipcu 1934 r." która jest umieszczona na wysokości przepływającej fali powodziowej.

Odwiedzamy też pawilon wejściowy do Pienińskiego Parku Narodowego. Jest to niewielki, biały budynek po lewej stronie traktu. Mieści się w nim wystawa przyrodnicza, informacja i kiosk w którym można zakupić mapy, widokówki oraz przewodniki. Wstęp jest bezpłatny.

Mnie najbardziej zainteresowała duża makieta Pienin. Poniżej jej fragment..

Szczawnica, Pieniński Park Narodowy, pawilon wejściowy

Na wysokości Przechodniego Wierchu i Bystrzyka dojechaliśmy do rozwidlenia drogi. Jadąc w prawo dojedziemy do Czerwonego Klasztoru. W lewo do Leśnicy..

Szczawnica, Pieniński Park Narodowy, spływ Dunajcem

 Mniej więcej w połowie trasy znaleźliśmy się w centrum turystycznym Leśnicy. Istnieją tutaj pensjonaty, restauracje i schronisko. W lecie możemy obejrzeć i posłuchać występów kapel ludowych.

Pieniński Park Narodowy, Leśnica, Słowacja, centrum turystyczne
Pieniński Park Narodowy, Leśnica, Słowacja, centrum turystyczne

 Leśnica jest to rolnicza wieś na Słowacji, jako jedyna całkowicie położona w sercu Pienin. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1297 r. Przez bardzo długi okres czasu nie istniała żadna droga prowadząca do wsi, powodując jej izolację. Dzięki temu zachowały się w niej dawne zwyczaje, tradycje pasterskie, styl budownictwa i ubiory. Od XVI wieku wieś stała się własnością zakonników z Czerwonego Klasztoru. W latach 1870–1875 wybudowano tu wąską drogę do Szczawnicy.

Witacz przy drodze do wsi i jej zabudowa..

Pieniński Park Narodowy, Leśnica, Słowacja

Najważniejszym zabytkiem Leśnicy jest kościół rzymskokatolicki z XVII wieku, zbudowany na fundamentach gotyckich. W miejscowości można też zobaczyć domy w zabudowie szeregowej z bocznymi bramami wejściowymi i drewniane chaty z grubych bierwion.

Pieniński Park Narodowy, Leśnica, Słowacja, kościół
Pieniński Park Narodowy, Leśnica, Słowacja, kościół

Leśnica jest licznie odwiedzana przez turystów ze Szczawnicy. Chętnie wybierają się tutaj na spacer, szczególnie w dniu odpustu na św. Michała odbywającego się 29 września. Wielu mieszkańców wsi zajmuje się obsługą spływu na Dunajcu. W zimie do dyspozycji jest stok z wyciągiem narciarskim.

Pieniński Park Narodowy, Leśnica, Słowacja

Wracając do Szczawnicy zauważyliśmy, że zaczyna się szybko i mocno chmurzyć. W oddali było słychać pomruki zbliżającej się burzy. W ostatniej chwili udało nam się schronić przed ulewnym deszczem pod parasolem jednej z restauracji nad brzegiem Dunajca.

Pieniński Park Narodowy, Szczawnica, Dunajcec, spływ
Pieniński Park Narodowy, Szczawnica, Dunajcec, spływ
Pieniński Park Narodowy, Szczawnica, Dunajcec, spływ

Burza rozszalała się na dobre. Flisacy w obawie przed gromkimi piorunami dobijali swoimi tratwami jak najszybciej do brzegu. My mieliśmy okazję obserwować przemoczonych turystów na spływie.

Pieniński Park Narodowy, Szczawnica, Dunajcec, spływ
Pieniński Park Narodowy, Szczawnica, Dunajcec, spływ

Zapraszam do wycieczki z dnia pierwszego..

Dzień 1: Czerwony Klasztor na Słowacji

..i dzisiejszej porannej wędrówki na Wysoką przez urokliwy Wąwóz Homole :)

Dzień 2: ..przez Wąwóz Homole na Wysoką

1 komentarz:

  1. Fajne zdjęcia, urzekło mnie zdjęcie z kaczkami, taki akt wsi został tam fajnie ukazany :)
    Bez

    OdpowiedzUsuń