Dzień 2: Krościenko nad Dunajcem - Szczawnica - Leśnica na Słowacji - Szczawnica - Krościenko nad Dunajcem - 22 km
Po zejściu z Durbaszki, szybkim obiedzie i krótkim odpoczynku wskoczyliśmy na rowery i znów pojechaliśmy na trakt pieszo rowerowy prowadzący do Czerwonego Klasztoru na Słowacji.
Minęliśmy potok Grajcarek..
Jedną z atrakcji turystycznych Szczawnicy jest wyspa na Dunajcu. Jest to niewielki cypel na który można się dostać drewnianą kładką. Miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Są tam drewniane ławeczki i paw wykonany z kwiatów. W okresie międzywojennym na cyplu stał pensjonat "Biały Domek". Niestety w lipcu 1934 r. ogromna 7m fala powodziowa zmyła go z wyspy.
Jadąc dalej, przy drodze widnieje przykręcona do skał tabliczka z napisem "Państwowa Służba Hydrologiczna - POWÓDŹ w lipcu 1934 r." która jest umieszczona na wysokości przepływającej fali powodziowej.
Odwiedzamy też pawilon wejściowy do Pienińskiego Parku Narodowego. Jest to niewielki, biały budynek po lewej stronie traktu. Mieści się w nim wystawa przyrodnicza, informacja i kiosk w którym można zakupić mapy, widokówki oraz przewodniki. Wstęp jest bezpłatny.
Mnie najbardziej zainteresowała duża makieta Pienin. Poniżej jej fragment..
Na wysokości Przechodniego Wierchu i Bystrzyka dojechaliśmy do rozwidlenia drogi. Jadąc w prawo dojedziemy do Czerwonego Klasztoru. W lewo do Leśnicy..
Mniej więcej w połowie trasy znaleźliśmy się w centrum turystycznym Leśnicy. Istnieją tutaj pensjonaty, restauracje i schronisko. W lecie możemy obejrzeć i posłuchać występów kapel ludowych.
Leśnica jest to rolnicza wieś na Słowacji, jako jedyna całkowicie położona w sercu Pienin. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1297 r. Przez bardzo długi okres czasu nie istniała żadna droga prowadząca do wsi, powodując jej izolację. Dzięki temu zachowały się w niej dawne zwyczaje, tradycje pasterskie, styl budownictwa i ubiory. Od XVI wieku wieś stała się własnością zakonników z Czerwonego Klasztoru. W latach 1870–1875 wybudowano tu wąską drogę do Szczawnicy.
Witacz przy drodze do wsi i jej zabudowa..
Najważniejszym zabytkiem Leśnicy jest kościół rzymskokatolicki z XVII wieku, zbudowany na fundamentach gotyckich. W miejscowości można też zobaczyć domy w zabudowie szeregowej z bocznymi bramami wejściowymi i drewniane chaty z grubych bierwion.
Leśnica jest licznie odwiedzana przez turystów ze Szczawnicy. Chętnie wybierają się tutaj na spacer, szczególnie w dniu odpustu na św. Michała odbywającego się 29 września. Wielu mieszkańców wsi zajmuje się obsługą spływu na Dunajcu. W zimie do dyspozycji jest stok z wyciągiem narciarskim.
Wracając do Szczawnicy zauważyliśmy, że zaczyna się szybko i mocno chmurzyć. W oddali było słychać pomruki zbliżającej się burzy. W ostatniej chwili udało nam się schronić przed ulewnym deszczem pod parasolem jednej z restauracji nad brzegiem Dunajca.
Burza rozszalała się na dobre. Flisacy w obawie przed gromkimi piorunami dobijali swoimi tratwami jak najszybciej do brzegu. My mieliśmy okazję obserwować przemoczonych turystów na spływie.
Zapraszam do wycieczki z dnia pierwszego..
Dzień 1: Czerwony Klasztor na Słowacji
..i dzisiejszej porannej wędrówki na Wysoką przez urokliwy Wąwóz Homole :)
Dzień 2: ..przez Wąwóz Homole na Wysoką
Fajne zdjęcia, urzekło mnie zdjęcie z kaczkami, taki akt wsi został tam fajnie ukazany :)
OdpowiedzUsuńBez