środa, 12 listopada 2014

Kapliczka drogowców..

..nazywana jest też leśnym sanktuarium. Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej upamiętnia budowę drogi z Mielca do Kolbuszowej. Została wzniesiona w pobliżu obozu hitlerowskiego w latach 1938 - 1939 przez budowniczych tej drogi. W środku kaplicy umieszczono w 1939 roku gipsowy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Wyrzeźbione w gipsie postacie pomalowane były na odpowiednie kolory, zgodnie z oryginałem. Obraz ten został ufundowany przez robotników. 


Uznawana przez wielu za miejsce niezwykłe. W czasie wojny znalazła się w samym centrum wojskowego terenu. Stacjonowały tam wojska hitlerowskie. Niemcy wyjątkowo szanowali to miejsce. Pozwalali Polakom tam przychodzić i się modlić. Sami też rzekomo w tej modlitwie brali udział. Jeden z oficerów wojskowych miał często to miejsce odwiedzać. Niestety później jeden z radzieckich żołnierzy postanowił zniszczyć kapliczkę. Oddał w jej kierunku serię strzałów z karabinu po czym został trafiony rykoszetem w głowę. Padł martwy.

Kapliczka była o wiele mniejsza i skromniejsza niż współczesna. W 2012r została gruntownie odnowiona. Jest szczególnie bliska również kierowcom, stąd powstał w jej pobliżu mały parking.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz