środa, 12 listopada 2014

Werynia

Żeby jakoś wykorzystać ten piękny, ciepły, słoneczny dzień wybraliśmy się na przejażdżkę w stronę Rzeszowa. Werynia to niewielka wieś koło Kolbuszowej. Odkryłam ją przypadkiem buszując po internecie w poszukiwaniu ciekawych miejsc, których jeszcze nie miałam okazji odwiedzić a znajdują się one w niedalekiej odległości od naszego miejsca zamieszkania. Zaparkowaliśmy samochód koło starych zabudowań dworskich i udaliśmy się na zwiedzanie.

Przy niektórych ogrodzonych i opuszczonych budynkach pasły się owce.

 
Pałac Tyszkiewiczów w Weryni jest najpiękniejszym zabytkiem architektury dworskiej powiatu kolbuszowskiego. Jest on najokazalszym i najlepiej zachowanym obiektem tego typu.


 Nietuzinkowy i pełen uroku pałac to jeden z pierwszych secesyjnych budynków na terenie Galicji.
Otacza go park ze starym drzewostanem. Znajdują się tu kilkusetletnie dęby szypułkowe, wiązy, lipy i jesiony.

Poniżej na zdjęciu płaskorzeźba orła z dwiema tarczami herbowymi Leliwa.


Za parkiem w kierunku północnym ciągnęło się kilka stawów.

Spichlerz dworski z 1867r


Ozdobne wiatrownice na dachu spichlerza.

 
W 1769r został zniszczony pałac w Kolbuszowej, którego właścicielami byli Tyszkiewiczowie. Właśnie wtedy zdecydowali się oni na przeniesienie rodowej siedziby do Weryni. Początkowo zajmowali modrzewiowy dwór, aby w 1900r rozpocząć budowę piętrowego pałacu secesyjnego. Budowa realizowana była w latach 1900 - 1903. Pałac usytuowany został w parku krajobrazowym, obok dworu rozebranego zaraz po ukończeniu nowej rezydencji.

W październiku 1943r dwór został obrabowany. Łupem złodziei padła żywność, maszyna do pisania i wartościowe przedmioty należące do mieszkańców dworu. Zniszczyli też kontyngent zboża liczący 5 ton, zabrali także 7500zł, 2 wieprze i aparat fotograficzny.

 Murowany budynek wzniesiony pod koniec XIX wieku. Prawdopodobnie była to "dezynternia koni".


W sierpniu 1944r do Weryni wkroczyła armia sowiecka, która zamieszkała w pałacu, pustosząc go i demolując. Obrazy, meble, wyposażenie zostało zniszczone, spłonęło także archiwum pałacowe.

W latach 1946-1963 mieściła się tutaj szkoła rolnicza. Przeprowadzono remont adaptacyjny pałacu, przez który wnętrze ( prócz sali balowej ) utraciło cechy zabytkowe.

 
W latach 70-tych wnętrze pałacu kolejny raz adoptowano, tym razem na mieszkania. W 2000r Powiat Kolbuszowski przekazał pałac - wraz z gruntami i budynkami - na własność Wyższej Szkole Pedagogicznej ( późniejszy Uniwersytet Rzeszowski ). W latach 2005-2006 za kwotę 2,6 mln zł przeprowadzono remont kapitalny. Obecnie w pałacu prowadzone są zajęcia dla studentów biotechnologii. W piwnicach znajdują się laboratoria badawcze, na parterze sale dydaktyczne, na piętrze dziekanat a na poddaszu sala seminaryjna.


Kilkaset metrów od pałacu, przy drodze do Kolbuszowej znajduje się Kaplica Tyszkiewiczów w stylu neogotyckim. Została wybudowana w latach 1869 - 1873.


Była to kaplica dworska, w której mieściło się zaledwie kilkanaście osób. Tutaj odbywały się mszę święte dla rodziny Tyszkiewiczów odprawiane przez kapelana parafii kolbuszowskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz