poniedziałek, 14 lipca 2014

Skamieniałe Miasto

"Skamieniałe Miasto" jest jednym z najładniejszych i najciekawszych rezerwatów jakie do tej pory widziałam. Jego nazwa związana jest z legendą według której skały to domy i mieszkańcy skamieniałego miasta, którzy w ten sposób zostali ukarani za swoje rozpustne życie. I tak w lesie napotykamy na wszelkiego rodzaju grzędy, progi, grzyby i maczugi skalne zbudowane z piaskowców i zlepieńców ciężkowickich. Rezerwat jest ostoją nietoperzy - podkowca małego i nocka dużego, które zajęły tutejsze jaskinie. Możemy tutaj spotkać także kilka gatunków rzadkich motyli, roślin i porostów. Przez rezerwat przebiega niebieski, pieszy szlak turystyczny z Tarnowa do Gródka nad Dunajcem. Spacer można rozpocząć od głównego wejścia kończąc wycieczkę na "Ratuszu", "Czarownicy" i "Grunwaldzie" tak jak my to zrobiliśmy lub odwrotnie :)

  Zatem rozpoczynamy wędrówkę..

Ciężkowice
Ciężkowice

Jak widać miejsca do odpoczynku nie brakuje. Jest też miejsce gdzie można rozpalić ognisko..

Ciężkowice
Ciężkowice

Ciekawy głaz. Niestety nie znalazłam nigdzie, żadnej informacji na jego temat..

Ciężkowice

Pierwszymi formacjami skalnymi jakie spotkaliśmy na swojej drodze były Warownia Dolna i Warownia Górna. Ich nazwy wywodzą się od legendy która mówi, że skały te były kiedyś basztami strzegącymi wjazdu do miasta. Można w nich dostrzec okrągłe dziury, które służyły za otwory strzelnicze. 

A tak naprawdę są one pozostałością dawnego kamieniołomu i jako jedne jedyne w tym rezerwacie są wytworami ludzkich rąk :)

Ciężkowice
Ciężkowice
Ciężkowice
Ciężkowice

Najciekawsza część skałek zaczyna się właśnie od "Orła. Co ciekawe ten ostaniec z drugiej strony wygląda jak żółw..

Ciężkowice

Następnie przechodzimy przez "Grupę Borsuka". Skały swoje nazwy wzięły od  kształtów jakie przypominają, albo legend z nimi związanych. Nie pamiętam czy ta skała na prawym zdjęciu poniżej miała swoją nazwę, ale przypomina mi sowę płomykówkę :)

Ciężkowice
Ciężkowice

 Oczywiście nie szliśmy dokładnie za szlakiem, bo ja musiałam zajrzeć w każde miejsce i obejść każdą skałę dookoła. Także czasem wracałam dwa razy do tych samych miejsc..

Skałka "Piekiełko" faktycznie wygląda jak z piekła rodem. Charakterystyczny czerwony kolor zawdzięcza występowaniu w niej pstrych łupków..

Ciężkowice

Bardzo fajnie się spacerowało tymi wąskimi ścieżkami pomiędzy skałami..

Ciężkowice

"Borsuk" ma swoje dwie legendy. Jedna mówi o chciwym rycerzu, który tutaj zakopał swoje skarby zdobyte na wojnie. Podobno tak ich pilnował, że umarł z głodu i został zamieniony w borsuka. Druga wersja jest taka, że nie umarł z głodu ale zamiast pilnować dobytku zasnął i za karę został zamieniony w to urocze zwierzątko. Na "Borsuka" można się wdrapać :)

Ciężkowice
Ciężkowice
Ciężkowice

Ścieżką przez polanę przeszliśmy do drugiej części "Skamieniałego Miasta". Przy jej wejściu stoją "Piramidy", które powstały w wyniku obrywu bloków skalnych..

Ciężkowice
Ciężkowice

Przy ścieżce jest fajna polana z ładnym widokiem na okoliczne wsie. Warto przycupnąć na chwilę, w cieniu pod drzewem..

Ciężkowice
Ciężkowice

Za "Piramidami" rozpoczyna się "Lisi Wąwóz"

Ciężkowice

W wąwozie można wejść na skałki i spojrzeć na "Piramidy" z góry. Zaraz za nimi znajduje się "Pustelnia". W tym miejscu ponoć stał kiedyś mały domek w którym mieszkał pustelnik. Pewnego dnia spotkał on samotnego wędrowca, którego poczęstował kubkiem wody. Starzec w podzięce ostrzegł pustelnika, żeby jak najszybciej się spakował i uciekał, bo następnego dnia będzie już za późno. Ten posłuchał rady, zabrał skromny dobytek i chwilę później opuścił swój dom. Nazajutrz całe miasto wraz z mieszkańcami zostało zamienione w kamienie..

Ciężkowice

"Baszta Paderewskiego" została tak nazwana na cześć Ignacego Jana Paderewskiego w 125-tą rocznicę jego urodzin. Kompozytor miał swój dwór pobliskiej wsi Kąśna Dolna. Był bardzo zachwycony tymi skalnymi ostańcami, chciał nawet kupić te tereny, żeby móc je przyłączyć do swojej posiadłości. Magistrat Ciężkowic odmówił mu jednak sprzedaży..

Ciężkowice
Ciężkowice

Dalej szlak prowadzi obrzeżem lasu. Na polanie znajduje się wiata turystyczna z ładnym widokiem na okolicę. Niestety akurat była w pełni okupowana przez grupę turystów..

Ciężkowice

A skąd się wzięła "Cyganka"? A no stąd, że oszukuje ludzi swoim wyglądem, bo wcale jej nie przypomina :)

Ciężkowice

Niestety wandale docierają nawet tutaj..

Ciężkowice

Skałka z krzyżem znajduje się w najwyższej części rezerwatu. W tym miejscu rozpościera się widok na Ciężkowice i Pogórze Wiśnickie. Z tym skalnym ostańcem związane są dwie wersje legendy. Pierwsza mówi o diable, który lubił przesiadywać pod skałką całymi dniami. Rzucał kamieniami w miejscową ludność i kupców przejeżdżających ze swoimi towarami, płoszył konie i wyrządzał szkody. W końcu ludzie zamontowali na skale krzyż, który ostatecznie go odstraszył. Z drugiej wersji dowiadujemy się o miejscowym proboszczu-hazardziście, który grając w karty z diabłem przegrał wszystkie pieniądze, a nawet kościół który dał w zastaw. Diabeł po wygranej zamienił miasto i mieszkańców w skały..

Ciężkowice

Skała ta jako jedna jedyna na tym terenie jest udostępniona do wspinaczki. Można wejść na jej szczyt przez wąski komin prowadzący w jej wnętrzu. W nocy jest ona podświetlona. Zapewne z Ciężkowic musi wyglądać wtedy naprawdę ciekawie..

Ciężkowice

W pewnym momencie szlak przecina asfaltowa droga. Musimy przejść na jej drugą stronę, bo tam czeka nas kolejna atrakcja..

Ciężkowice

"Wawóz-Wodospad" leży już po za rezerwatem "Skamieniałe Miasto", ale koniecznie trzeba tam zajrzeć..

Ciężkowice

Ścieżka prowadzi nas prawie cały czas w dół..

Ciężkowice
Ciężkowice
Ciężkowice
Ciężkowice

"Wąwóz Czarownic" choć ma tylko 40m długości robi wrażenie. Jego ściany to kilkunastometrowej wysokości skały pochylające się do środka. Po obfitych opadach deszczu, dnem płynie strumień. W upalny dzień jest to idealne miejsce do ochłody o czym mieliśmy okazję się przekonać..

Ciężkowice

Koniec wąwozu jest zakończony 14m skalną ścianą ze skalną półką, po której płynąca woda tworzy malowniczy wodospad.. 

 Ciężkowice
Ciężkowice
Ciężkowice

Postanowiliśmy wrócić tą samą drogą. Po dotarciu na parking udaliśmy się w jeszcze jedno ciekawe miejsce. Przechodząc przez mały wiadukt nad ruchliwą drogą wojewódzką z Tarnowa do Gorlic weszliśmy na "Ratusz". Legenda głosi, że to właśnie tutaj znajdował się magistrat miasta Ciężkowice. Został on również za karę zamieniony w kamień. Powodem były huczne imprezy urządzane przez jego urzędników..

Ciężkowice

Są tutaj ławeczki z widokiem na Pogórze Rożnowskie i Ciężkowickie oraz rzekę Białą..

Ciężkowice
Ciężkowice

Dalej idąc ścieżką przy ulicy zakradliśmy się po cichu, żeby podglądać "Czarownicę". Jest ona symbolem Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Została zamieniona w skałę za złorzeczenie księdzu, który szedł drogą  z Komunią Św. do umierającego. Na szczęście nas nie zauważyła ;)

CiężkowiceCiężkowice

Przy parkingu jest jeszcze jedna atrakcja. W 1910 r. na cześć 500 rocznicy bitwy pod Grunwaldem w której brało udział wielu mieszkańców Ciężkowic, skale nadano nazwę "Grunwald"  

Ciężkowice

Kiedyś nazywała się "Piekło". Okoliczna ludność wierzyła w to, że raz w roku w skale otwierała się duża szczelina ze skarbami w środku. Jednak każdy kto odważył się do niej wejść już z niej nie wracał. Na zdjęciu po lewej stronie za wystającą skałką faktycznie znajduje się szczelina przez którą można wejść do niewielkiej groty..

Ciężkowice

Na "Grunwaldzie" widnieje tablica pamiątkowa ufundowana przez Ignacego Paderewskiego..

Ciężkowice

Ławki i ogrodzenie na parkingu zdobią takie o to drewniane rzeźby..

Ciężkowice

Rezerwat "Skamieniałe Miasto" znajduje się w województwie małopolskim ok 1km od Ciężkowic i jest miejscem naprawdę wartym odwiedzenia. Sama przymierzałam się przez kilka tygodni do przyjazdu tutaj i żałuję, że tyle czasu zwlekałam. To idealny pomysł na spędzenie niedzieli, szczególnie jeśli ktoś ma dzieci, bo frajdę będą mieć na pewno :) Ci co nie mogą się obejść bez schabowego na obiad, znajdą go w barze obok parkingu. Zapewne jesienią znów tu wrócę :)

3 komentarze:

 1. Niesamowite miejsce! Byłam i widziałam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne zdjęcia, oddające klimat skamieniałego miasteczka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. miejsce faktycznie niesamowite i malownicze :) pozdrawiam

   Usuń