poniedziałek, 30 czerwca 2014

Zamek Kamieniec

 Zamek Kamieniec, to świetny pomysł na weekendowy wypad za miasto :) My niestety byliśmy tam tylko jeden dzień. Nieopodal warowni znajduje się też bardzo ładny rezerwat Prządki, któremu również warto poświęcić czas.

Ale wracając do zamku..
 
Ta gotycka budowla została wzniesiona w XIV w. i była własnością Kazimierza Wielkiego. Jest to typowy graniczny zamek obronny zbudowany na skalnym wzgórzu. Po roku 1390 jego właścicielem został podkanclerz Klemens Moskorzewski, który rozbudował zamek wysoki, wzniósł zamek średni i podzamcze odrzykońskie. Na zamku wysokim ulokował także kaplicę. Jego wnukowie przyjęli nazwisko Kamienieckich wywodzące się od nazwy zamku. Wnuk Klemensa Henryk Kamieniecki odziedziczywszy zamek w 1448 r. dobudował od wschodu przedzamcze korczyńskie. Kolejnym właścicielem był syn Henryka - Mikołaj Kamieniecki - pierwszy w Polsce dożywotni hetman wielki koronny.  W 1530 roku Zamek Korczyński, został przez Kamienieckiego odsprzedany Sewerynowi Bonerowi, którego córkę poślubił syn wojewody lubelskiego Firleja. Zamek Wysoki od roku 1599 do 1601 należał do Stadnickich, w 1601 właścicielami zostali Skotniccy. Następnie Stadniccy, Scypionowie del Campo, Kalinowscy, Jabłonowscy, Fredrowie, Starowieyscy i Szeptyccy. Podczas potopu szwedzkiego zamek dość poważnie ucierpiał i od tego czasu powoli chylił się ku upadkowi. Z czasem popadł w ruinę..

Schron kolejowy Stępina - Cieszyna

 Na granicy dwóch wsi Stępina i Cieszyna znajduje się naziemny schron kolejowy. Został on zbudowany w latach 1940-1941 wraz z innymi obiektami takimi jak bunkry strażnicze czy schrony techniczne. Cały kompleks wchodził w skład kwatery głównej Hitlera "Anlage Süd" z okresu II wojny światowej. Tunel ma długość 393m, a jego żelbetowe ściany w niektórych miejscach przekraczają grubość 3m. Jego kształt nie jest przypadkowy. Miał on powodować poślizg trafiających w niego bomb lotniczych.

schron kolejowy,Stępina, Cieszyna, podkarpacie

Rezerwat przyrody Prządki

 Dawno temu dziewczęta, które miały wyjść za mąż musiały własnoręcznie uprząść nici na płótno z którego później szyto ich suknie i ubiór dla narzeczonych. I tak dwie siostry mieszkające na pobliskim zamku, które miały wziąć ślub w Wielki Poniedziałek siedziały od świtu do nocy przy kołowrotkach i przędły nić. Pracy było bardzo dużo, a czasu coraz mniej. Nadeszła Wielkanoc, a siostry zamiast iść na nabożeństwo do kaplicy, zamknęły się w pokoju żeby zdążyć ze wszystkim na jutrzejszą  uroczystość. Kiedy dowiedziała się o tym ich matka wpadła w ogromną złość i w strasznym gniewie wykrzyczała: "Obyście za karę skamieniały, przeklęte córki". Tak też się stało. Niestety matka również zamieniła się w kamień za to, że nie umiała córek dobrze wychować..
„Obyście za karę skamieniały, przeklęte córki!”
„Obyście za karę skamieniały, przeklęte córki!”
„Obyście za karę skamieniały, przeklęte córki!”

niedziela, 29 czerwca 2014

..przystanek Rzochów

Trasa: Mielec - 17 km

Rzochów to niewielka stacja kolejowa pomiędzy Mielcem a Dębicą. Posiada ona 3 tory z czego na dwóch były niegdyś obsługiwane pociągi pasażerskie. Ich ruch został zawieszony w 2009 r. i od tamtej pory można uświadczyć tutaj tylko pociągi towarowe..

poniedziałek, 23 czerwca 2014

..zapomniany dom

 Bardzo nieprzewidywalną pogodę mieliśmy dzisiaj. Kilkuminutowe ulewy przeplatały się z prawie bezchmurnym i słonecznym niebem. I tak przez cały dzień. Mimo to wsiedliśmy na rowery i pojechaliśmy w stronę Szydłowca ryzykując, że złapie nas deszcz po drodze. Chciałam odwiedzić jeszcze raz stary, opuszczony dom na który kiedyś tam trafiłam i tym razem dokładnie obejrzeć go od środka. Na szczęście deszcz złapał nas już na miejscu i mieliśmy się gdzie schronić. Trochę weszło nam w nawyk zaglądanie do opuszczonych miejsc na które natrafiamy na swojej trasie podczas wycieczek rowerowych. Zawsze zastanawiamy się jak wyglądało życie domowników i czym się zajmowali na co dzień. A i szukanie "skarbów" w takich opuszczonych miejscach też jest fascynujące :)

piątek, 6 czerwca 2014

Piłkarskie Nadzieje

Dzisiaj miałam okazję fotografować naszych małych mieleckich piłkarzy. Akademia piłkarska "Piłkarskie Nadzieje", zorganizowała w Zajeździe Anna w Brzyściu ognisko integracyjne dla swoich najmłodszych zawodników i ich rodziców. Zrobiłam trochę zdjęć, spędziłam czas w miłym towarzystwie i obserwowałam z jakim zaangażowaniem nasza najmłodsza kadra walczy na boisku :)